Zatěžuje nás elektromagnetické pole?
Podle aktuálního nařízení 291/2015 Sb. se nedoporučuje pobývat v hodnotách:
Při fázové frekvenci 50 Hz: nad 10 000 V/m!!! (Škodí již 3-5 V/m)
Při VF 10 MHz - 400 MHz = limit 61 V/m
(GSM) 900 MHz = limit 90 V/m! (dosud 41 V/m)
(GSM) 1,8 GHz = limit 127 V/m! (dosud 63 V/m)
2 GHz a více = limit 137 V/m
Legislativa je taková, že v místě, kde naměříme hodnoty nižší, není přesáhnuto zákonného limitu a nedochází tedy k pochybení provozovatele z hlediska umístění vysílačů v blízkosti obydlí. Stejně tak developer, který postaví dům těsně za zákonným ochranným pásmem, je z obliga i v případě, že se v domě díky velmi blízkým drátům vedení venkovního velmi vysokého napětí na stožárech, naměří elektrické pole třeba několik tisíc voltů na metr.
• Trápí Vás od začátku nastěhování migrény, nespíte, zhoršuje se krevní obraz, děti jsou opakovaně nemocné, projevuje se jim alergie a jiné chronické nemoci vlivem rozbité imunity? Podle našich bezohledných zákonných limitů, je vše naprosto v pořádku, pokud nejsou překračovány výše uvedené limity.
• Vnější změny, oddálení vysílačů nebo přeložení vedení drátů VVN, není tedy provozovatel ze zákona povinen uskutečnit, protože neporušuje limity, které se navíc od 11/2015 ještě dvojnásob uvolnily!
• Zákonné ochrany a pomoci se tedy nedovoláte, pokud nedochází k překračování výše uvedených limitů, stanovených v nařízení 291/2015 Sb.
• Ve stejném režimu se podřizuje i Úřad hygieny - ani tam se tedy nedovoláte pomoci.
Současné zákonné limity bohužel připouští závažné škodlivé situace:
• Např. instalaci BTS vysílače mob.operátora ve vzdálenosti necelé 2 m od obydlí!
• Stavbu domu již v 5 metrech od drátů VVN 22 kV!
• Wi-fi router, chůvičku, bezdrátový telefon atd. klidně na polštářku miminka!
• Používání mobilu dětmi a wi-fi doma u miminka, i ve školách! (Francie již zakázala)
• Úsporné trubicové světelné zdroje v lampičkách těsně vedle hlavy dětí!
• Lampičky a svítidla bez ochranného uzemnění a příslušné vidlice!
• Rozvodné skříně ve zdi hned za ložnicí za hlavami!
a řadu dalších situací, ve kterých dochází již k vážným poškozením buněk atd.
>> 3.11.2015 vyšel NOVÝ AKTUÁLNÍ PŘEDPIS s dvojnásob tolerantními limity!!!
291/2015 Sb.- Nařízení vlády o ochraně zdraví před neionizujícím zářením
(Platnost od 18.11.2015)
Předpis je na webu psp.cz a nebo v PDF na tomto webu.
Přehledněji: zakonyprolidi.cz a z toho PDF na tomto webu.
2x tolerantnější limit umožní instalovat BTS 1,2m od obydlí! atd...
Zdraví však poškozuje již VF nad 0,6 V/m!
>> PŘEDTÍM: vyhláška č.1/2008sb. se změnami 106/2010sb. - limitní hodnoty >> pdf <<
Některé nyní platné limity dle aktuální vyhlášky pro veřejnou osobu:
• NF magnetické střídavé pole při 50 Hz.. 200 µT (Škodí již 0,1µT)
• NF elektrické střídavé pole při 50 Hz.. 10000 V/m (Škodí již 5V/m)
• VF elektrické střídavé pole při 1800 MHz.. 127 V/m (Škodí již 0,5 V/m)
Nová vyhláška 291/2015 Sb. tedy povoluje ještě dvojnásobnou toleranci!
Konkrétněji to teprve zpracuji. V podstatě, nový předpis dovolí pobyt či instalaci vysílačů a drátů vysokého napětí ještě o polovinu blíže, než do 18.11.2015 a v případě dalšího přiblížení mobilních vysílačů, nebo zdvojnásobení počtu těch, jejichž výkon byl předtím již "na hraně", se nedovoláme zákonné ochrany zdraví, protože podle nového výkladu - předpisu - jsme najednou 2x odolnější vůči umělému elektromagnetickému záření! To je překvapení, viďte.... Někdo nás chce skutečně plošně likvidovat. O připravovaném novém předpisu se samozřejmě nejednalo veřejně. Široká veřejnost nejen, že neměla možnost tomuto zabránit, ale nadále většinou nemá z 90 % o této problematice žádné povědomí a tak je naprosto snadné uzákonit ještě dvojnásobnou možnost zatížení elektrosmogem, než dosud.
Následující článek v roce 2003 publikoval:
Ing. Jaroslav Novák (čas. Elektroinstalatér 6/2003)
(a doplněno o nařízení 1/2008 Sb)
Pro ochranu před expozicí člověka EMP (elektromagnetickým polem) jsou zpracována doporučení (ukazatele, limity), která se zásadně liší podle toho, zda se vychází z tepelných nebo netepelných účinků. Panuje značná nejednotnost v názorech na míru a druh možných poškození zdraví. Odráží se to v příslušných národních bezpečnostních předpisech, které byly v řadě zemí vydány a které nejsou identické.
Než se vyřeší tento základní rozpor, lze doporučit dodržování zásady předběžné opatrnosti. Pokud ji nebudeme dodržovat, pak podle dnes platného vládního nařízení č. 480/2000 Sb. je možné si základnovou stanici GSM nechat nainstalovat i do ložnice a 1 kW vysílač může být umístěn 20 m od našeho bytu. Celkový výkon vysílačů na televizní věži v Praze na Žižkově bude možno zvýšit až stokrát...
Při dodržování zásady předběžné opatrnosti by EMP nemělo překročit tyto ukazatele:
• VF elektromagnetické pole (1 MHz - 3 GHz).. 0,0955 W/m2 (0,6 V/m)
• NF magnetické střídavé pole .. 0,2 µT = 200 nT = 2 mG
• NF elektrické střídavé pole 3 V/m
Uvedené ukazatele minimalizují rizika onemocnění.
Panuje zde shoda stavebních biologů a mezinárodně uznávané směrnice pro pracoviště s televizními obrazovkami a monitory (TCO/MPR) včetně italských poznatků.
Zkušenosti potvrzují, že někteří jedinci jsou vysoce citliví na EMP a mají nespecifikované zdravotní problémy i s výše uvedenými limity. Jde například o narušení spánku, bolesti hlavy, únavu, pocity tepla, chladu, brnění atd. Tito jedinci se považují za elektromagneticky hypersensitivní. Před deseti lety se tito lidé považovali za hypochondry, dnes se tímto jevem zabývá i WHO.
Se vstupem do EU byly schvalovány nové zákony a navazující předpisy. Vznikají nové instituce, referenční a akreditovaná pracoviště, která mají zajišťovat kontrolu nad plněním složitých předpisů. Avšak při jejich hlubším studiu lze zjistit, že jednotlivé zákony nejsou harmonizovány.
Např. měřením a vyhodnocováním EMP ze zdravotního hlediska se v ČR zabývá příslušná hygienická stanice. Akreditovaná pracoviště měří EMC a vydávají protokoly o shodě a ČTÚ se mimo jiné zabývá ochranou radiového příjmu před rušením.
V praxi to vypadá tak, že občan, pokud podá stížnost např. na nevhodné umístění vysílače VKV, je překvapen, jak uplatnění zákonů v praxi funguje. Místně příslušná hygienická stanice provede měření a pokud hodnota nepřevýší 2 W/m2, považuje z hlediska ochrany veřejného zdraví tuto věc za vyřízenou záležitost. Tato hodnota však převyšuje povolené emise z hlediska EMC, které jsou 3 V/m. (Při této mezní hodnotě by však spolehlivě nefungovaly žádné elektronické přístroje). Podle zákona o telekomunikacích nesmí docházet k rušení rozhlasového a televizního příjmu a norma ČSN EN 55020 stanoví meze odolnosti na 109 dBµV/m, což je 0,3 V/m.
Z uvedeného rozboru je zřejmé, že každá z těchto institucí se pohybuje v řádově jiných úrovních. Praktické dopady na obyvatelstvo při řešení konkrétních problémů nikoho nezajímají.
Legislativa v roce 2003
- Nařízení vlády č. 480/2000 Sb., o ochraně zdraví před neionizujícím zářením.
- Vyhláška MZČR ze dne 3. října 1990 o ochraně zdraví před nepříznivými účinky elektromagnetického záření (dnes již neplatná vyhláška, použitá pouze pro srovnávací studie).
- Zákon č. 151/2000 Sb., o telekomunikacích a o změně dalších zákonů.
- Zákon č. 231/2001 Sb., o provozování rozhlasového a televizního vysílání.
- Zákon č. 22/1997 Sb., o technických požadavcích na výrobky, ve znění zákona č. 71/2000 Sb. (Legislativní základ EMC).
- Nařízení vlády č. 169/1997 Sb., kterým se stanoví technické požadavky na výrobky z hlediska jejich elektromagnetické kompatibility.
- Norma ČSN EN 55020 Elektromagnetická odolnost rozhlasových a televizních přijímačů a přidružených zařízení.
- Vyhláška MZČR č. 89/2001 Sb., kterou se stanoví podmínky pro zařazení prací do kategorií.
- Stavební zákon č. 50/1976 Sb.
Co z legislativní úvahy vyplývá a jaké jsou praktické dopady?
Je zřejmé, že je zde zásadní rozpor mezi telekomunikačním zákonem a elektrotechnickými normami ČSN EN na jedné straně proti vládnímu nařízení o ochraně zdraví před neionizujícím zářením č. 480/2000 na straně druhé.
Jak se tato nekompatibilita promítá do legislativy:
Paradoxní je závěr, že před neionizujícím zářením nás preventivně chrání řada zákonů, vládních nařízení a technických norem, které to nedeklarují. (Jde o zákony týkající se EMC a telekomunikační zákon na ochranu radiového příjmu před rušením.) Naopak vládní nařízení č. 480/2000, které má v názvu ochranu zdraví, má nastaveny limity nejspíše podle potřeb mobilní komunikace. Jde o to, že např. mobilní telefon o výkonu 0,5 - 1 W vyvolá ve vzdálenosti 10 - 15 cm od přístroje intenzitu elektrického pole 30 - 60 V/m. Uvedený výkon potřebuje mobilní telefon k tomu, aby se zajistilo bezpečné spojení se základnovou stanicí GSM (BTS). Pokud by hygienici neschválili tyto technické parametry, museli by zakázat používání mobilních telefonů, což dnes již nepřipadá v úvahu. Nic snad proti těmto limitům u mobilních telefonů, protože se jedná o krátkodobou expozici. (Nikdo netelefonuje 24 hodin denně). Naopak za obrovskou chybu a nezodpovědnost vládního nařízení lze považovat to, že tyto limity lze aplikovat i na makroprostředí základnových stanic GSM či VKV vysílačů, tj. i v husté zástavbě.
Analogicky to znamená, že vypočteme-li podle těchto norem bezpečné vzdálenosti od antén vysílačů, pak od vysílače GSM s výkonem 10 W tato vzdálenost vychází 1,8 m (takže nám hygienickou stanicí bude povoleno instalovat si vysílač i do bytu), u vysílače 1000 W je tato vzdálenost 19,6 m. Nyní již víme, že mobilní telefon ke své funkci potřebuje výkon 0,5 - 1 W a ve vzdálenosti od přístroje 10 - 15 cm (je-li přístroj ve funkci) je hlava ozařována stejně, jako kdybychom byli 19,6 m od 1 kW vysílače, což by podle nové normy nemělo škodit zdraví... Podle předcházející vyhlášky MZČR č. 408/1990 byl však tento limit 6 V/m, což odpovídá vzdálenosti 80 - 100 m od vysílače. (Značný skok, uvědomíme-li si, že na rozdíl od mobilního telefonu nás vysílač ozařuje 24 hodin denně).
Prakticky tedy stejná intenzita, která vás ozařuje v průběhu telefonování mobilním telefonem, vás může trvale ozařovat 24 hodin denně...? K získání konkrétní představy si můžete udělat tento experiment. Zapněte mobil na režim volání, přiložte ho k jakémukoliv rozhlasovému přijímači a uslyšíte výsledek (rušení).
Po těchto úvahách se můžeme zamyslet i nad obavami rodičů o zdraví jejich dětí. Lze se domnívat, že v místě trvalého pobytu zejména kojenců a hypersensitivních jedinců by se hodnota intenzity elektrického pole neměla trvale pohybovat nad 0,6 V/m.
Pro malé děti by bylo vhodnější dodržovat bývalou vyhlášku MZČR, protože žádný vědec ani hlavní hygienik ČR nemůže zatím znát vliv dlouhodobého působení intenzivnějšího EMP na zdraví populace - jde o dodržování zásady předběžné opatrnosti.
Situaci legislativy zpracoval před lety také Radomil Hradil:
Právní úprava a situace v ČR
V České republice upravovala ochranu obyvatelstva před neionizujícím zářením vyhláška MZ č. 408/1990 Sb. Ta byla nahrazena nařízením vlády č. 480/2000 Sb., přičemž došlo k více než desetinásobnému změkčení limitů. Toto nařízení bylo nahrazeno nař. vlády č. 1/2008 Sb., které i přes narůstající počet stížností občanů trpících zdravotními problémy způsobenými expozicí vysokofrekvenčním elektromagnetickým polem zachovává měkké limity.
Některé země mají limity asi desetkrát tvrdší - Itálie, Švýcarsko, Polsko, Rusko, Čína.
I přes všechny uvedené skutečnosti trvá MUDr. Jaromír Hrubý, ředitel Odboru ochrany veřejného zdraví MZ ČR, na tom, že: "nebyl prokázán jediný případ, kdy by došlo k poškození zdraví expozicí elektromagnetickému poli s intenzitou nepřekračující limity ICNIRP" (dopisy z 24.4.2008, 12.6.2008 a 2.7.2008).
Ředitel Státního zdravotního ústavu, vypracovávajícího podklady pro příslušnou legislativu, MUDr. Milan Bořek píše, že ČR pouze přebírá legislativu a že limity stanovila mezinárodní komise ICNIRP, "která nepochybně vzala v potaz Vámi zmíněné i další studie" (dopis z 10.4.2008). Přitom o komisi ICNIRP je známo, že zásadně odmítá brát v potaz výsledky studií prokazujících netepelné účinky VF EMP a že počítá apriorně jen s účinky tepelnými.
Doc. Luděk Pekárek z příslušné Národní referenční laboratoře SZÚ, který je vlastním autorem našich norem, tvrdí, že "za několik desetiletí, kdy se otázka působení elektromagnetického pole na člověka sleduje podrobně, nebyl prokázán ani jediný případ poškození zdraví člověka elektromagnetickým polem při expozici, která nepřekročila limity ICNIRP" (dopisy z 19.5.2008 a 16.6.2008). Podobné i ještě radikálnější názory (současné limity jsou zbytečně přísné, jediné nebezpečí od mobilů hrozí při telefonování během řízení apod.) uveřejňuje i v oficiálních publikacích Státní Zdravotní Ústav.
Premiér ČR a ministr zdravotnictví, kteří podepsali zmíněné vládní nařízení 1/2008, se k problematice nevyjádřili a dopisy postoupili MUDr. Hrubému z MZ ČR s výše uvedeným výsledkem. Hlavní hygienik ČR na dopis z 28. března dosud nezareagoval.
Jestliže L. Pekárek ve svých publikacích zveřejněných SZÚ tvrdí, že není znám ani teoretický mechanismus, jak by podlimitní VF EMP mohla mít jiné než tepelné účinky na živé tkáně, nemá pravdu. Již v roce 2002 publikoval tým Dr. D. J. Panagopoulose z Katedry biologie a biofyziky na Univerzitě v Athénách (Řecko) biofyzikální model vysvětlující účinek pulzních EMP na živé buňky. Tento model předpokládá narušení funkce buněčných membrán.
Odborník na biomedicínu a biofyziku Dr. U. Warnke ze Sárské univerzity v Saarbrückenu (Německo) publikoval jiný model založený na poznatcích kvantové fyziky v roce 2004.
Radomil Hradil
Intenzita E 1 kW vysílače VKV 96,8 MHz v závislosti na vzdálenosti od antény
Doporučit lze literaturu:
/1/ ELEKTROMAGNETICKÁ POLE - Publikace Světové zdravot. organizace (určeno pro místní orgány státní správy)
/2/ MOBILITY č. 2/2002 Lukáš, Novák, Kamarád nebo tichá hrozba
/3/ ELEKTROINSTALATÉR č. 2/2001 Ing. F. Halačka, CSc., Požadavky na EZS z hlediska elektromagnetického prostředí
/4/ ELEKTROINSTALATÉR č. 1/2003 Ing. Karel Dvořáček, Účinky elektrických a magnetických polí na lidský organismus
/5/ Přepočet veličin pole pro výkon antény 1000 W VUT Praha a VUT Brno
/6/ Zpráva ČTU č. 129 z října 2002
/7/ Měření městského hygienika Brno ze dne 9. 10. 2002 č.j. 3854/02
/8/ Prof. dr. Norbert Leitgeb, Elektromagnetická pole a nespecifické zdravotní symptomy - Workshop WHO
/9/ Ing. Jan Musil, CSc., Mgr. Hana Pafková, Nehazarduje hlavní hygienik zbytečně? (časopis Hygiena a bezpečnost č. 1/2001)
/10/ Holger König, Neviditelná hrozba? Elektromagnetická pole kolem nás (český překlad z němčiny)
/11/ Jiří Valenta - Slaboproudý obzor č. 2-3/2002, Rušení prostředků letecké navigační služby
/12/ Wulf – Dietrich Rose, Elektrosmog a elektrostres (Pragma, 2002)
>> Pozor na úsporná světla
>> Jak se chránit před EMP
>> Jak se chránit před elektrosmogem síťového napětí doma
>> Mikrovlny (úvodem)
>> Ochranné pásmo vysokonapěťového venkovního vedení
Další informace
ukázková videa z měření
- Kniha vzkazů
- Reference
- Měření PRO FIRMY - PDF
- For English Language - PDF
- Darujte měření
- Vše o WIFI!
- Jak používat mobil - PDF
- Pozor na zářivky!
- Zkontrolujme formaldehyd
- Vaše dotazy
- VIDEOrozhovor
- Limity a studie
- MĚŘENÍ VF sumárně
- Ukázky z praxe
- Stínící textil
- Odpojovač okruhu
- Přednášky
- Škodlivé mikrovlny
- Vědecké podklady vlivu EMP
- Měřím s analyzéry
- Ochrana před EM polem
- Hodnoty EMP a legislativa
- Ochranné pásmo VN vedení
- Jejich škodlivost potvrzena!
- Pozor na úsporná světla
- Kvalita vody
- pH vody
- MĚŘENÍ "CO"
- Hořlavé plyny
- Bio-rezonanční pole
- Biorezonance je..
- MĚŘENÍ IONTŮ
- O zónách kolem nás
- Psychosomatické zóny
- Geomagnetická pole
Ke stažení PDF:
-
- Elektrosmog 06/18 (zákl.leták)
- Geopatog.zóny (popis)
- Osvětlení (sv.zdroje)
- WiFi a výmluvy
- Jak používat mobil
- Bezdrát. telefony
- Formaldehyd
- Vyhláška 219/2015 Sb.
- Vyhláška 2010
- Škodlivost VF (rozbor)
- Škodlivost VF (legisl.)
- Těhotenství (vlivy)
- Biorezonance
- Mobilsmog
- Vývoj legislativy
- Zdravotní následky
- Vliv EMP na krev
- O stavební biologii
- Rizika záření a výpočty
- Přehled expoz.zatížení
- Přehled frekvencí a modulací
- Pokyny doktorům
- O přecitlivělosti
- Syndrom nezdr.budov
- Kypr zakázal WiFi
- Vedení VN škodí!
- Přehled 5G
- Příprava 5G
- Italský soud 2017
- Kypr a Vídeň 11/2017 ochrana dětí - prohlášení
- Rakouská komora 2017
- Kypr o EMP 2017
- Formaldehyd rostliny
- Elektrostres a kortizol
- Mikrovlnka
- Doba jedová 7
- I fáze škodí DNA!
- Fotovoltaika
- Ochranná pásma VVN
- Mez.výzva 5G
Některé studie:
-
- WIFI 2018
- Přehled studií
- Více studií
- Další studie
- Vlivy EMP 1968
- Vyjádření vědců
- 35 studií škodlivosti
- Poškození autoimunity
- Mobily a nádory
- Mobily a gliomy
- Mobily a zdraví
- Mobily a žlázy
- EMP přecitlivělost
- BTS a psychika dětí
- BTS a více potíží
- Studie k DNA!
- BTS škodí stromům!
- Neuropsychiatrické účinky
- WIFI a pankreas
-
Anketa
-
BlueBoard.cz
Nové počítadlo od 28.5.2016:
Od 1.září: