Škodlivost trubic potvrdil zástupce z Ekolamp
Obsahují jedovatou rtuť!
Autor článku (a webu www.elektrosmog-zony.cz ) je pro moderní technologie i pro úsporu energií, ale nesmí to být na úkor zdraví a nebo ekologie a poškozování životního prostředí.
Moderní úsporné trubicové žárovky jsou aktuálním a ožehavým tématem zároveň. Ceny energií nám jsou zvyšovány a mnoha lidem přijde logické, ušetřit elektrickou energii a tedy své peníze – i s pomocí úsporných žárovek. Málo kdo si však uvědomuje, že použitím úsporných TRUBICOVÝCH žárovek vůbec nešetří své zdraví, ani životní prostředí.
Jedovatá nebezpečná rtuť:
Sám Radoslav Chmela, zástupce společnosti EKOLAMP škodlivost komentuje pro časopis Květy (2013):
„Zatímco vysloužilé wolframové žárovky bylo možné hodit do koše společně se směsným odpadem, úsporné TRUBICOVÉ světelné zdroje je třeba odborně likvidovat. Zásadním důvodem pro recyklaci je toxická rtuť, která je uvnitř světelného zdroje neškodná a pro svícení nutná.
Při neodborné likvidaci může rtuť ohrozit zdraví a životní prostředí. V úsporných zářivkách bývá 2 – 5 mg rtuti (zatím co v běžném teploměru asi 500x více).
Při náhodném rozbití je vhodné místnost vyvětrat, střepy zamést např. do zavařovací sklenice a odvézt na sběrný dvůr či předat k likvidaci odborné firmě. V každém případě vysloužilé zářivky (i rozbité) do běžného odpadu nepatří.“
A jednatel Ekolamp - Alexandr Hanousek uvádí pro brněnský Metropolitan 10/2013 na str.18:
„Tato látka je ve větších objemech, které by skončily na skládce, hrozbou pro životní prostředí i člověka. Rtuť se jednak může vypařit do ovzduší, v horším případě se ale dostane do půdy či vody přičemž jedna kapka rtuti dokáže znečistit obrovské množství vody. Nerecyklované úsporné zářivky představují v České republice ekologickou zátěž více než tisíce tun směsi skla, plastů, kovů a hlavně shruba 75 kilogramů toxické rtuti ročně. Pokud by se toto množství dostalo do přírody, mohlo by znečistit množství vody, odpovídající objemu pěti vodních nádrží Lipno či téměř 238 Máchových jezer!“
Matěj Man z organizace Arnika dodává:
„Při ukládání většího množství TRUBICOVÝCH úsporných světelných zdrojů na skládkách komunálního odpadu dochází k únikům rtuti do ovzduší, do půdy a vody.“
Větší množství koncentrace rtuti mohou znečistit půdu i vodu, v níž se rtuť může transformovat do obzvláště nebezpečné organické formy.
Škodlivé blikání výboje:
V trubici dochází stejně jako u klasických zářivek k výboji, přičemž luminofor na vnitřním povrchu trubice svítí. Frekvence výboje vychází z frekvence běžného síťového napájení (cca 50Hz) a proto je velmi škodlivá pro naše oči, stejně, jako se velice lidem kazily oči hleděním do prvních počítačových monitorů s tehdy nízkou snímkovou frekvencí. Nepřirozená a chladná je i barva – vyzařované spektrum světla (přesto, že se mnozí výrobci snaží o přirozenější spektrum).
Světlo z TRUBICOVÝCH úsporek je navíc přece jenom slabší. Vidím u rodin, že často pořídí mnohem silnější úsporku třeba do kuchyně, aby viděli dobře i na pracovní desce, ale škodlivé elektromagnetické pole pak sahá až na podlahu! V případě jedné rodiny to byla větší koule, která měla svítit jako 200W žárovka. Když viděli hodnoty na měřících přístrojích, naštěstí se rozhodli okamžitě tolik škodlivé světlo vyměnit za starou dobrou žárovku. Prý budou raději šetřit a chránit své zdraví. Takto vítězí rozum nad nerozumem Evropské Unie, která přikázala ukončit výrobu klasických žárovek.
Dnes bych jim rozhodně poradil, aby ušetřili ještě víc energií s LED žárovkou - ta vyzařuje elektrosmog jenom do půl metru (varianta se závitem, na 230 V).
Škodlivé záření trubic:
Do patice úsporné TRUBICOVÉ žárovky přichází kmitající fáze a vytváří kolem sebe elektromagnetické pole stejně jako u klasické žárovky. Následně však fáze vstupuje v patici do elektronického předřadníku s tlumivkou, čímž se do širšího okolí emituje dvojnásob až trojnásob široké elektromagnetické pole, než tomu je u klasických nebo halogenových žárovek. Je to dáno i potřebným vysokým zapalovacím napětím, aby oblouk v trubici v plynu mohl být zažeháván.
Spektrální analyzátory ukazují na stole, nad kterým svítí TRUBICOVÁ úsporka, ještě další (nejspíše „harmonické“ násobky) frekvence, kromě běžné síťové složky. Běžně naměřím frekvence polí i v oblasti 600 kHz a vyšší, kromě fázových 50 Hz. Zatím co kolem VLÁKNOVÉ žárovky se víceméně nachází pouze frekvence 50 Hz (nic jiného tam nevzniká, v žárovce je pouze vlákno) a dosahuje ve škodlivé míře cca půl metru, úsporná trubicová žárovka (tedy zářivka) vytváří okolo sebe (v patici) několik dalších frekvencí a celkově je intenzita škodlivého elektromagnetického pole pro zdraví škodlivá ještě přes 2 METRY vzdálenosti!
Kde určitě nepoužívat TRUBICOVÉ úsporky:
Pokud už chcete používat úsporné trubicové žárovky, tak ne tam, kde je Vaše hlava k ní blíže, než alespoň metr a půl. Určitě ne nad jídelním stolem, ani ve stojacích lampách u křesla, ani v dvou-trubicové variantě do lampičky nad kancelářský nebo dětský stůl! Určitě ne v přímém dosahu dětí – i kvůli rozbití nebo výbuchu úsporky. Hodnoty při svícení těmito škodlivými zdroji jsou vysoké ještě i přes celou židli u stolu. Proto si děti často stěžují na bolesti hlavičky, školáci jsou roztěkaní a při psaní úkolů a učení u takového stolu nesoustředění a nervózní. Při častějším a bližším působení je zejména u dětí zavdáváno vzniku mozkového nádoru a poškození očí. Zvláště, pokud se dítě musí ještě navíc nacházet v interferenci dalších polí – z domácích a sousedovic wi-fi sítí, venkovních mobilních vysílačů a mobilů doma, nepřetržitého vyzařování bezdrátových zařízení, přenosných telefonů, meteostanic, dětských chůviček atd. Když už jsou lidé bezohlední ke svému tělu a zdraví, neměli by být bezohlední ke svým dětem a nejbližším.
Kde lze TRUBICOVÉ úsporky snad tolerovat:
Všude tam, kde člověk jenom projde a nezůstává dlouhodobě v blízkosti. Určitě předsíně, chodby, garáže, WC, sklepy a jakékoli trvale neobývané prostory. Tam se trubic zbavte - tam je dejte, když ještě svítí, samozřejmě je škoda je zlikvidovat hned, ale ještě horší je, nechat jejich silný elektrosmog agresivní působit na své tělo a hlavu u pracovního stolu nebo v kuchyních!
Řešení – náhrada za TRUBICOVÉ úsporky:
Jedním ze zajímavých řešení je, pořídit si tzv. halogenovou žárovku.
Je to klasický závit E27, klasická skleněná baňka, ale v ní je na místo známého wolframového velkého vlákna ještě zatavena menší baňka s menším vláknem (halogenová žárovička). Cena okolo 50,- Kč. Světlo je měkčí, příjemně bělejší a čisté, nijak nebliká, protože vlákno má určitou setrvačnost svého nažhavení a běžných síťových 50 Hz vlákno ani světlo nerozkmitá. Velmi vhodné nad kuchyňský stůl, do obýváku, dětských pokojů i ložnice.
Na krabičce se dokonce uvádí úspora 10 – 15% energie.
Stejné EMP jako u žárovky: Elektromagnetické pole se kolem halogenové žárovky rozprostírá stejně málo, a na jedné frekvenci, jako u žárovky klasické.
To je podle mne dobré řešení, protože některé první LED zdroje (2013 cca) mají studenější světlo a elektromagnetické pole díky předřadnému transformátoru o trochu širší a větší.
Dnes na konci 2016 musím doplnit ještě lepší variantu, již přijatelnou:
Rozhodně nejlepší úspory a dnes už velmi příjemného světla a odstínu bez viditelného blikání, lze dosáhnout pomocí LED žárovek - nejlépe asi varianta s napodobeninou svítících vláken v baňce skleněné, se žárovkovým závitem, na 230 V. Já sám jsem se už pro ně doma rozhodl, jejich zlatavo nažloutlé světlo je skutečně příjemné a podobné klasické žárovce s wolframovým vláknem.
Elektromagnetické pole končí cca v půl metru.
Úspora energie je největší.
Příkon cca 10x menší, než u staré žárovky!
Nezahřívá se jako stará žárovka, ani jako halogenová.
Jako nejvhodnější i z hlediska elektrosmogu a zdraví tedy:
Doporučuji LED se žárovkovým závitem, na 230 V.
Nabízím přesné měření všeho elektrosmogu – nejen kolem světelných zdrojů.
!!! Hledám spolupráci s firmou, obchodem zabývajícím se moderním kvalitním osvětlením a světelnými zdroji. Rád vysvětlím a předvedu měření a souvislosti s elektromagnetickým polem okolo světelných zdrojů. Jde mi o to, abych měl klienty kam nasměrovat, kde se mohu spolehnout, že by jim poradili a nabídli variantu osvětlení s podstatně nižší zátěží elektrosmogem. Elektrosmog - elektromagnetické pole - vytváří samozřejmě i každá žárovka. Jde však o to, zvolit menší zlo a vybrat si světelné zdroje s podstatně nižší škodlivostí.
Prosím, kontaktujte mne.
>> Nezdravá trubicová světla
>> Řešení - žárovky prošly jako topná tělíska :-)
>> Jak se chránit před EMP
>> Jak se chránit před elektrosmogem síťového napětí doma
>> Mikrovlny (úvodem)
>> Ochranné pásmo vysokonapěťového venkovního vedení
Další informace
ukázková videa z měření
- Kniha vzkazů
- Reference
- Měření PRO FIRMY - PDF
- For English Language - PDF
- Darujte měření
- Vše o WIFI!
- Jak používat mobil - PDF
- Pozor na zářivky!
- Zkontrolujme formaldehyd
- Vaše dotazy
- VIDEOrozhovor
- Limity a studie
- MĚŘENÍ VF sumárně
- Ukázky z praxe
- Stínící textil
- Odpojovač okruhu
- Přednášky
- Škodlivé mikrovlny
- Vědecké podklady vlivu EMP
- Měřím s analyzéry
- Ochrana před EM polem
- Hodnoty EMP a legislativa
- Ochranné pásmo VN vedení
- Jejich škodlivost potvrzena!
- Pozor na úsporná světla
- Kvalita vody
- pH vody
- MĚŘENÍ "CO"
- Hořlavé plyny
- Bio-rezonanční pole
- Biorezonance je..
- MĚŘENÍ IONTŮ
- O zónách kolem nás
- Psychosomatické zóny
- Geomagnetická pole
Ke stažení PDF:
-
- Elektrosmog 06/18 (zákl.leták)
- Geopatog.zóny (popis)
- Osvětlení (sv.zdroje)
- WiFi a výmluvy
- Jak používat mobil
- Bezdrát. telefony
- Formaldehyd
- Vyhláška 219/2015 Sb.
- Vyhláška 2010
- Škodlivost VF (rozbor)
- Škodlivost VF (legisl.)
- Těhotenství (vlivy)
- Biorezonance
- Mobilsmog
- Vývoj legislativy
- Zdravotní následky
- Vliv EMP na krev
- O stavební biologii
- Rizika záření a výpočty
- Přehled expoz.zatížení
- Přehled frekvencí a modulací
- Pokyny doktorům
- O přecitlivělosti
- Syndrom nezdr.budov
- Kypr zakázal WiFi
- Vedení VN škodí!
- Přehled 5G
- Příprava 5G
- Italský soud 2017
- Kypr a Vídeň 11/2017 ochrana dětí - prohlášení
- Rakouská komora 2017
- Kypr o EMP 2017
- Formaldehyd rostliny
- Elektrostres a kortizol
- Mikrovlnka
- Doba jedová 7
- I fáze škodí DNA!
- Fotovoltaika
- Ochranná pásma VVN
- Mez.výzva 5G
Některé studie:
-
- WIFI 2018
- Přehled studií
- Více studií
- Další studie
- Vlivy EMP 1968
- Vyjádření vědců
- 35 studií škodlivosti
- Poškození autoimunity
- Mobily a nádory
- Mobily a gliomy
- Mobily a zdraví
- Mobily a žlázy
- EMP přecitlivělost
- BTS a psychika dětí
- BTS a více potíží
- Studie k DNA!
- BTS škodí stromům!
- Neuropsychiatrické účinky
- WIFI a pankreas
-
Anketa
-
BlueBoard.cz
Nové počítadlo od 28.5.2016:
Od 1.září: