Zkontrolujeme výskyt FORMALDEHYDU
V rámci kompletního měření zkontrolujeme také přítomnost formaldehydu.
Mírně zvýšená koncentrace: od 0,100 ppm (alarm)
Nebezpečná koncentrace: nad 0,300 ppm (alarm)
Měřidlo beru na každé kompletní měření domu, bytu s sebou...
Řešení: Máte nový nábytek, vymalováno, koberce, cítíte dráždivý zápach? Máte pálení očí, motá se hlava nebo bolívá?
Často to ale nebývá zvýšeným množstvím formaldehydu. Ten víceméně cítit není.
Každopádně přístrojem změříme koncentraci formaldehydu u Vás - je lépe před měřením ponechat zavřenou místnost, byt, už od rána.
Jestliže bude přístroj alarmovat zvýšenou koncentraci, potom má smysl další řešení - buďto problematický předmět odstranit, nebo více větrat, nebo použít čističku vzduchu se speciálním filtrem zachycující také přímo formaldehyd, a nebo do místnosti umístit pokojové rostliny (např. Lopatkovec), které formaldehyd umí absorbovat. Dlouhodobějším řešením je čas - například z barevnějších nátěrů zdí a předmětů formaldehyd vyprchá postupně během 3 let.
Formaldehydu vás fyzicky nezbavím :)
Jeden klient pro mne přijel a při nakládání mé přístrojové výbavy do auta se ujišťoval, jestli je formaldehydu doma opravdu zbavím. Já jsem vysvětlil, že formaldehyd pouze zjišťuji přístrojem, jeho koncentraci, ale fyzicky jej toho určitě nezbavím, nejsem stěhovák, abych jim pak vyhodil koberce, nábytek, nebo strhával tapety se špatným lepidlem. Já pouze změřím, zda je v bytě zvýšená koncentrace formaldehydu. A to je ten klíčový počátek řešení - zjistit a vyloučit, jestli v bytě nejsou jiné důvody zdravotních potíží. Jestli skutečně je zvýšena hladina formaldehydu. Jestli má hned smysl, aby vyhodili nový nábytek nebo koberec. Jestli důvod zdravotních potíží není například v kombinaci jiných vlivů, jako je trvale zapnutá WIFI + vliv fází + třeba vliv geopatogenních zón.
Smyslem mého kompletního měření je získat jasný přehled, jaké vlivy v bytě působí a jaké nepůsobí. Jestli vadí protější vysílač, nebo je dostatečně natočen šikmo. Jestli jsou dostatečně daleko venkovní dráty vysokého napětí. Jestli do bytu nepůsobí rozkolísané zemské pole, atd. Na základě takto komplexního měření odpovídajícími přístroji se ukáže, které vlivy mohou působit zdravotní potíže, špatný spánek, častěji nemocné děti, atd.
Onen klient ale jiné hodnoty změřit nechtěl, a tak jsme se v míru rozloučili s tím, že si radši zajede koupit několik rostlinek Lopatkovce :) >> Seznam rostlin v PDF.
Pokud chcete změřit pouze množství formaldehydu v bytě, kontaktujte místní hygienickou stanici. Podle sdělení mé klientky, to vyjde řádově na 6.000,- Kč, když se na to ptala v roce 2019 v oblasti Čerčany u Prahy. A dozvíte se pouze množství formaldehydu, žádný jiný parametr. Výhoda je, že to dostanete potvrzeno na papíře s razítkem příslušné Hygieny, já nic takového neposkytuji - jsem nezávislý poskytovatel měření a přesnost vyplývá z výrobcem udávané tolerance přístroje (pouhých několik %). Klientka si radši někde objednala svůj měřák, který vyjde 3x levněji než změření úřadem Hygieny, a bude si to průběžně moct hlídat sama ty hodnoty stále.
V listopadu 2019 se mne ptala paní na měření formaldehydu blízko Kladna, protože nějaký úřad za to chtěl 9.000,- slovy: devět tisíc korun, a za zprávu s razítkem ještě dalších 900,- Kč, ještě jsem se jí znova přeptal jestli jsem se nepřeslech, když v Čerčanech chtěl úřad cca 6 tisíc.
Nově měřím také i těkavé jedovaté výpary "VOC", popis.
A nyní zpět k Formaldehydu:
Stává se vám, že občas začnete doma nebo v práci z ničeho nic slzet?
Trápí vás občasné bolesti hlavy nebo dráždivý kašel?
Příčinou může být formaldehyd, který nás obklopuje na každém kroku.
Setkáme se s ním prakticky všude - doma, v práci nebo ve škole.
Je obsažený zejména ve dřevotřískách, barvách, plastech a lepidlech.
Například z nábytku nebo podlah se uvolňuje i několik let!
Pomocí přístroje Formaldehyde Gas Meter 805 s rozlišením 0,001 ppm během chvíle a ostatního měření zkontrolujeme výskyt a množství škodlivých výparů:
Rozsah senzoru přístroje: 0 – 5 ppm (tj. 0 – 6,7 mg/m3)
Přístroj upozorní při zvýšené koncentraci nad 0,100 ppm
a alarmuje při nebezpečném škodlivém množství nad 0,300 ppm.
Jak měření probíhá?
S přístrojem projdeme místnosti, kde máme podezření na větší koncentraci výparů jedovatého formaldehydu z nábytku, koberců, nátěrů, nebo z jiných zdrojů. V přístroji je nastaven i zvukový alarm, pokud by hodnoty překročily výše uvedené meze.
Umělé hmoty, nátěry, lepidla nebo třeba dřevotříska: to všechno může obsahovat formaldehyd. Látku, která se dlouhodobě odpařuje a ve zvýšeném množství ve vzduchu dráždí oči, nos, sliznice dýchacích cest a kůži.
Formaldehyd je považován za karcinogen a způsobuje alergie, podráždění kůže a očí. Vystavení se malým dávkám formaldehydu může vyvolat bolesti hlavy a zánět nosní sliznice. Vyšší koncentrace pak mohou za respirační problémy, astma nebo zánět průdušek.
Podle mezinárodní agentury pro výzkum rakoviny (IARC) způsobuje formaldehyd jednu z forem rakoviny hrdla. Dlouhodobá expozice formaldehydu může vyvolat i rakovinu v oblasti nosu a nosních dutin, zhoubné bujení krevních buněk nebo astma.
Za dlouhodobou je považována expozice trvající déle než 15 minut. Zvýšeně citlivé na tyto negativní vlivy jsou děti. Kromě profesní expozice při některých povoláních se s formaldehydem setkáváme často v domácím nebo pracovním prostředí.
Nedostatečná ventilace
Formaldehyd se uvolňuje zejména z dřevotřísky, z umělých hmot, nátěrů a lepidel na koberce a tapety. Vyšší koncentrace formaldehydu bývají naměřeny během období, kdy se méně větrá, v místnostech, které nejsou vybaveny ventilací a jsou v nižších patrech. K překročení bezpečných limitů (do 0,100 ppm) může dojít zejména v nových bytech, po rekonstrukcích a po koupi nového nábytku.
V mnohých prodejních nebo výrobních skladech je překročena kritická hodnota
0,300 ppm (cca 0,410 mg/m3)!
Měřák signalizuje červeně alarm - pro rizikové hodnoty nad 0,300 ppm!
Dřevotříska do kamen nepatří
Také spalováním dřevotřísky a dalších podobných materiálů se do okolí uvolňuje významné množství formaldehydu. Může to být problém na pracovištích, kde se vyrábí nábytek. K vytápění tam často používají kamna, v nichž jsou spalovány nezpracovatelné zbytky. Kromě formaldehydu se ve vnitřním prostředí budov mohou vyskytovat i další chemické látky, které škodí zdraví.
Víte, v čem žijete?
Z plastů a barev se uvolňují například škodlivé ftaláty. Rizika z uvolňování chemikálií uvnitř budov vedou k doporučení zvýšené opatrnosti zejména v dětských pokojích, školách, nemocnicích. Je nutné dbát o dostatečné větrání a při rekonstrukcích a pořizování nového nábytku je lépe se zaměřit na materiály obsahující co nejméně chemikálií.
U nových koberců naměřeno: 0,092 ppm
(v bytě bývá po letech a vyvanutí všeho 5x méně - cca 0,020 ppm)!
To je obsah plynu formaldehydu v přepočtu cca 0,104 mg/m3!
Rakovina z vlastního bytu?
Světová zdravotnická organizace formaldehyd dokonce klasifikuje jako původce rakoviny. Do organismu se dostává nejčastěji vdechováním. Ve zvýšené koncentraci je příčinou podrážděných sliznic horních cest dýchacích a spojivek.
"Formaldehyd také způsobuje subjektivní pocit suchosti, dráždí ke kašli, je příčinou bolestí hlavy, pálí z něj oči nebo vede až k slzení," vysvětluje Doc. MUDr. Evžen Hrnčíř, CSc. MBA z Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. Tyto příznaky se však vyskytují zejména v prostředí, kde je koncentrace formaldehydu zvýšená.
"Jedná se nejčastěji o hodnoty od 100 µg/m3 (0,100 mg/m3), které v dlouhodobém horizontu vážně ohrožují naše zdraví," doplňuje RNDr. Bohumil Kotlík z oddělení hygieny ovzduší a odpadů Státního zdravotního ústavu České republiky.
Kolem nových polštářů naměříme nějaký čas i přes 0,090 ppm... Blížíme se alarmu...
To je obsah formaldehydu na váhu v přepočtu cca 0,111 mg/m3!
Nový nábytek v jednom obchodě: cca 0,098 mg/m3!
Nové police - cca 0,087 ppm
Žlutý alarm - u krabic s nábytkem překročena hranice 0,100 ppm
Až se vyčistí vzduch...
V interiérech trávíme více než 20 hodin denně, nejvíc však můžeme ovlivnit vlastní bydlení. V interiérech novostaveb, případně vnitřních prostorách po rekonstrukci je zapotřebí hlídat dodržování všech stanovených technologických postupů a před nastěhováním se postarat o dostatečné odvětrání.
U nového nábytku je vhodné požadovat atest výrobce, u staršího, již používaného zkontrolovat a případně opravit poškozené hrany a plochy. Ve starších výrobcích byly používány fenol-formaldehydové pryskyřice, které jsou významným zdrojem formaldehydu. "Ve vnitřním prostředí se formaldehyd uvolňuje především z dřevotřísek, které se používaly zejména při výrobě nábytku a podlah. Formaldehyd je obsažen také ve starých barvách, lacích, lepidlech, kobercovinách nebo textiliích," doplňuje Radomír Kamler z výrobny Rigips.
Nový textil je pro jeho odstranění potřeba vyprat. Nové spotřebiče nechat tzv. vypálit a zároveň vše odvětrat, všechny nové impregnované a lakované výrobky před instalací nechat dostatečně vyvětrat.
Jaké další látky škodí?
Ze stavebních materiálů se může uvolňovat široké spektrum organických látek používaných v nátěrech všech typů, jako jsou např. rozpouštědla, čpavek, polymerizační látky, monomery, plastifikátory, stabilizátory.
Několik rad, jak se vyhnout působení chemikálií doma:
• Mokrý stěr je vždy účinnější.
• Při luxování bychom měli používat kvalitní filtry a sáčky k vysavačům (HEPA filtry a mikrofiltry), po vyluxování a při něm prostor větrat. To platí zvláště v případě, že je v rodině alergik.
• Všeho moc škodí, což platí zvláště při používání úklidových, čisticích a antibakteriálních prostředků, také zde je nutno dbát na pravidelné větrání.
• Stejně je nutné ve vnitřním prostředí přistupovat k drobným opravám (používání tmelů, barev, lepidel).
• Nový, dražší, reklamou nabízený navoněný čisticí prostředek nemusí zaručovat lepší výsledek, časem prověřené metody (ocet, sůl, citronová voda, jedlá soda, mýdlo) jsou většinou stejně dobře použitelné a šetrnější.
• Všechny tzv. osvěžovače vzduchu, deodoranty, vonné tyčinky, esence či svíčky přinášejí do vnitřního ovzduší další, většinou organické látky. Sledujte jejich složení!. Neměly by obsahovat látky, jako je formaldehyd, benzen nebo toluen, protože ty se společně s vůní dostávají do vzduchu.
Několik dalších ukázek měření z obchodu, kde už ale zboží dlouho větrá:
Plastové výrobky, nové dózy... 0,083 ppm
Hodnoty nad novou postelí a povlečením: 0,062 ppm
Proutěný lakovaný koš: cca 0,100 ppm (dosažen první stupeň alarmu)
U nové sedačky: cca 0,084 ppm
Krásné modře barvené skleničky na pití (možný vliv okolí): 0,097 ppm - téměř poplach.
U zabalených svíček, když jsem přiblížil měřák: 0,086 ppm
U závěsu hodnoty stouply z okolních 0,040 ppm na: 0,085 ppm
Z wikipedie:
(https://cs.wikipedia.org/wiki/Formaldehyd)
Metanal (systematický název methanal, běžně formaldehyd) je nejjednodušší aldehyd. Je to jeden z karbonylových (tedy kyslíkatých) derivátů uhlovodíků. Jeho molekulový vzorec je CH2O, funkční HCHO. V potravinářství má označení E 240, ale v České republice je jeho používání v potravinářství zakázáno.
Vzhledem k jeho širokému použití, toxicitě a těkavosti, je působení formaldehydu významným faktorem pro lidské zdraví. Formaldehyd byl Mezinárodní agenturou pro výzkum rakoviny klasifikován jako karcinogen skupiny 1, tedy prokázaný karcinogen pro člověka.
Do těla metanal vstupuje především vdechováním a požitím. V plicích a trávicím ústrojí se snadno vstřebává. Přes kůži se vstřebává jen slabě. Podléhá velmi rychlému metabolismu, takže při vdechování nižších koncentrací není zaznamenán nárůst jeho hladiny v krvi. Metabolity (kyselina mravenčí a oxid uhličitý) vstupují do makromolekul jednouhlíkovými metabolickými drahami nebo jsou vyloučeny přes plíce a ledviny. Metanal, který není zmetabolizován, může přímo na místě svého vstupu do těla reagovat s makromolekulami a způsobovat zesíťování DNA.
Metanal má štiplavý zápach, snadno rozpoznatelný i při nízkých koncentracích. Dráždí kůži, oči a dýchací cesty. Byly zaznamenány příznaky astmatu, nicméně nebyl prokázán senzibilizační účinek. Může docházet k senzibilizaci kůže, pokud je vystavena roztokům o koncentraci nad 2 %.
Akutní expozice malým dávkám formaldehydu vyvolává bolesti hlavy a zánět nosní sliznice. Vyšší koncentrace způsobuje vážné podráždění sliznic a respirační problémy, např. zánět průdušek a otok nebo zánět plic. U citlivých jedinců může formaldehyd vyvolávat astma a záněty kůže. Chronická expozice způsobuje zánět průdušek. Formaldehyd dráždí oči a vyvolává slzení. Vyšší koncentrace mohou vyvolat zákal rohovky nebo i ztrátu zraku. Částečně se vstřebává kůží a může způsobovat podráždění nebo alergické reakce. Poškození se může objevit až několik hodin po expozici.
Při požití může dojít k poleptání až proděravění sliznice. Toxický efekt zvyšuje přítomnost methanolu jako stabilizačního činidla. V těle se formaldehyd přeměňuje na kyselinu mravenčí, která zvyšuje kyselost krve a vede k dušnosti, snížení tělesné teploty, kómatu a v závažných případech až ke smrti. Kromě zvýšení kyselosti může formaldehyd poškozovat centrální nervovou soustavu.
Formaldehyd je součástí spalin naftových i benzínových motorů.
Z internetových diskuzí:
Atopický ekzém - Zjištěna silná alergie na Formaldehyd
Dobrý den, jsem atopik už nějakou dlohou dobu (několik roků) a nemůžu se ho za nic na světě zbavit, když už to začíná být lepší, tak to začne strašně svědit a pak je to ještě horší než to bylo. Beru alergické tabletky, beru chlorellu na pročištění a když už si nevím rady, tak sáhnu po kortikoidech, mám už tu kůži hrozně stenčenou a vysušenou, kolikrát nemůžu dát ruce ani v pěst, jak to bolí a stahuje to, ale bohužel je to nejrychlejší cesta, jak příznaky odezní. Teď používám konopné masti, ale zatím se mi to trošku víc horšilo, ale asi to je reakce na to. Chci poradit, co mám dělat, protože s takovýma rukama nemůžu ani nikde chodit, vypadá to strašně...
Co se nachází ve vašem novém značkovém oblečení?
Nové oblečení je často pokryté formaldehydem, který zabraňuje krčení nebo zplesnivění, než se dostane na místo určení. Formaldehyd se jako konzervační prostředek přidává také do vakcín a přispívá tak k jejich toxicitě.
Bylo již zaznamenáno několik vážných alergických reakcí na formaldehyd. Není divu. V oblečení přepravovaném z továren v Číně a jihovýchodní Asii do značkových obchodů se nachází někdy až 500 násobek povoleného bezpečného množství formaldehydu.
Zkušenosti klientů:
LOPATKOVEC čistí vzduch od formaldehydu!
U klineta v místnosti, kde se vyskytovalo alarmující množství F (nad 0,400 mg/m3), jsme naměřili podruhé výrazně snížené množství poté, co do místnosti umístil několik vyfocených květin! (Ne v zápětí hned.)
Berte to jako dobrý tip, krom filtrů na zachytávání F v nějaké lepší čističce vzduchu. Již vícekrát se mi u klientů potvrdilo, že s Lopatkovcem hodnoty klesly a dotyčným, zvláště alergikům, se zdravotně ulevilo. Poměrně levé řešení - rovnou si těch pokojových rostlinek do bytu nakoupit několik, pokud problém s formaldehydem potřebujete řešit.
Seznam 9 pokojových odolných rostlin
které absorbují formaldehyd ze vzduchu a jsou nenáročné: >> PDFPokračovat na stránky dále:
>> Těkavé škodlivé výpary - VOC
>> měření radiace dozimetrem
>> přehled všech měření, která provádím
>> úvodní stránka webu
>> kontakt pro dotazy a objednávky měření
Další informace
ukázková videa z měření
- Kniha vzkazů
- Reference
- Měření PRO FIRMY - PDF
- For English Language - PDF
- Darujte měření
- Vše o WIFI!
- Jak používat mobil - PDF
- Pozor na zářivky!
- Zkontrolujme formaldehyd
- Vaše dotazy
- VIDEOrozhovor
- Limity a studie
- MĚŘENÍ VF sumárně
- Ukázky z praxe
- Stínící textil
- Odpojovač okruhu
- Přednášky
- Škodlivé mikrovlny
- Vědecké podklady vlivu EMP
- Měřím s analyzéry
- Ochrana před EM polem
- Hodnoty EMP a legislativa
- Ochranné pásmo VN vedení
- Jejich škodlivost potvrzena!
- Pozor na úsporná světla
- Kvalita vody
- pH vody
- MĚŘENÍ "CO"
- Hořlavé plyny
- Bio-rezonanční pole
- Biorezonance je..
- MĚŘENÍ IONTŮ
- O zónách kolem nás
- Psychosomatické zóny
- Geomagnetická pole
Ke stažení PDF:
-
- Elektrosmog 06/18 (zákl.leták)
- Geopatog.zóny (popis)
- Osvětlení (sv.zdroje)
- WiFi a výmluvy
- Jak používat mobil
- Bezdrát. telefony
- Formaldehyd
- Vyhláška 219/2015 Sb.
- Vyhláška 2010
- Škodlivost VF (rozbor)
- Škodlivost VF (legisl.)
- Těhotenství (vlivy)
- Biorezonance
- Mobilsmog
- Vývoj legislativy
- Zdravotní následky
- Vliv EMP na krev
- O stavební biologii
- Rizika záření a výpočty
- Přehled expoz.zatížení
- Přehled frekvencí a modulací
- Pokyny doktorům
- O přecitlivělosti
- Syndrom nezdr.budov
- Kypr zakázal WiFi
- Vedení VN škodí!
- Přehled 5G
- Příprava 5G
- Italský soud 2017
- Kypr a Vídeň 11/2017 ochrana dětí - prohlášení
- Rakouská komora 2017
- Kypr o EMP 2017
- Formaldehyd rostliny
- Elektrostres a kortizol
- Mikrovlnka
- Doba jedová 7
- I fáze škodí DNA!
- Fotovoltaika
- Ochranná pásma VVN
- Mez.výzva 5G
Některé studie:
-
- WIFI 2018
- Přehled studií
- Více studií
- Další studie
- Vlivy EMP 1968
- Vyjádření vědců
- 35 studií škodlivosti
- Poškození autoimunity
- Mobily a nádory
- Mobily a gliomy
- Mobily a zdraví
- Mobily a žlázy
- EMP přecitlivělost
- BTS a psychika dětí
- BTS a více potíží
- Studie k DNA!
- BTS škodí stromům!
- Neuropsychiatrické účinky
- WIFI a pankreas
-
Anketa
-
BlueBoard.cz
Nové počítadlo od 28.5.2016:
Od 1.září: